2014 – Yerel İhtiyaç Araştırmaları

2014 Yılı Başlangıç Eğitimleri
11 Mart 2014
Emirdağ GençBank; İlk Proje
25 Mart 2014

2014 – Yerel İhtiyaç Araştırmaları

GençBank ekipleri başlangıç eğitimlerinden sonra yerellerine geri döndüklerinde, yerel ihtiyaç anketleri yaparak kendi yerellerinde yaşayan gençlerin, kendilerine ve yaşadıkları yere dair düşüncelerini öğrendiler. Sonuçlar oldukça çarpıcı:

Yapılan anketlerde genel olarak yaşadığın yereli seviyor musun sorusuna evet diyen gençler, gelecekte burada yaşamaya devam etmek istiyor musun sorusuna hayır olarak cevap verdiler. Buradan anlıyoruz ki gençlerin çoğu yaşadıkları yerden memnun olsa da geleceklerini bu şehirde yaşamak istemiyorlar, bunun sebebi olarak da kendilerini kişisel olarak geliştirebilecekleri alanların, fırsat ve imkanların kısıtlı olması olarak belirtiyorlar.

Yaşadıkları yerlerde sorun olarak gördükleri konular ise yaşadıkları yerlerin dinamiklerine göre farklılık gösteriyor. Emirdağ’da eğitime dair ihtiyaçlar en çok hissediliyor. Batman ve Arhavi’de yeşil alan ve parkların azlığı en fazla belirtilen ihtiyaçlar arasında. Kilis’te yeşil alan ve park eksikliğinin yanında kadın haklarına dair yapılan çalışmaların azlığı ve sokakların engellilere göre düzenlenmemiş olması önemli sorunlar olarak belirtildi. Zonguldak’ta ise en çarpıcı sorun olarak gençlerin çoğu çevre kirliliği olduğunu belirtti.

Dans, resim, fotoğraf ve spor faaliyetlerinin artması, tiyatro ve konser etkinliklerine dair projelerin hayata geçmesi gençler tarafından tercih edilen konular arasında.

Yaşadıkları yeri değiştirmek için gerçekleştirmek istedikleri projeleri şu şekilde sıraladı gençler: Kütüphane Yenileme, dans ve kültürel hobi kursları, müzik kursları, eğitim alanları.

Ekipler, bu çalışmarının ardından projeler için çağrılarını açtılar bile. Nisan ayı sonuna kadar proje başvurularını kabul etmeye devam edecekler.