Konuşan Eller Projesi, Atakum

Selçuk’ta Bisikletle Sağlıklı Yaşam
28 Ekim 2013
Yerel Kurumlar Atölyesi
24 Kasım 2013

Konuşan Eller Projesi, Atakum

Konuşan Eller Projesi

GençBank desteği ile gerçekleşen en kapsamlı projelerden biri daha Kasım Ayı’nda Atakum’da başladı. Konuşan Eller: bir “Online İşaret Dili Sözlüğü” projesidir.

22 Kasım Tarihinde, Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi ve Atakum GençBank desteğiyle Tugay Kurtgözlü koordinatörlüğünde başlatılan “Konuşan Eller” projesi Atakum Belediye Başkanı Metin Burma’nın da katılımıyla bir kokteyl düzenledi ve projenin tanıtımı gerçekleştirildi.

Turgay, kokteyl açılışında projeyi anlattı:

“Değerli başkanım ve değerli misafirlerimiz öncelikle hoş geldiniz. Burada ‘Konuşan Eller’ projemizin tanıtımı amacıyla toplandık. Projemiz kapsamında; İğne Deliği Gençlik Merkezimizde yapılan işaret dili kurslarımızda bulunan gönüllülerimizle bir online işaret dili sözlüğü projesi gerçekleştireceğiz. Projemizin çıkış kaynağı Türkiye’de bir çok işaret dili sözlüğü bulunmasına rağmen bu kaynakların genellikle çok pahalı ve basılı kaynaklar olmasıydı bu yüzden ben de daha nitelikli ve videolu bir sözlük oluşturmaya yönelik bir proje yazdım. Sadece yerelde değil tüm Türkiye’de işaret diline meraklı olan insanların kullanımına ücretsiz olarak sunacağız. Bundan sonraki süreçte de projenin uygulamasına başlayacağız. Bu projede beni destekleyen Atakum Belediyemize, İğne Deliği Gençlik Merkezimize ve Atakum GençBank ekibine ve buraya geldiğiniz için siz değerli misafirlerimize teşekkür ederim” dedi Proje, 6 ay boyunca 30 kişilik bir ekip tarafından sürdürülecek.