Açık Hava Sineması, Adıyaman

GençBank Kampı 2013
22 Ağustos 2013
Uluslararası GençBank Semineri, Letonya
6 Eylül 2013

Açık Hava Sineması, Adıyaman

Yunus Ertuğrul YILMAZ’ın proje fikri ile Havutlu Köy’ü sakinleri sinema ile buluştu, hem de eski usul açık hava sineması ile. 

Proje fikrini, nereden geldiğini, sonuçlarını proje sahibine sorduk:

“Havutlu Açık Hava Sineması Projesi,köy sınırları içerisinden çıkmamış,çıkmış fakat sinemaya gitmemiş köylüleri sinema ile tanıştırmayı hedeflediğim bir projedir.Köyde kültürel ve sosyal faaliyetlerin eksikliğini önemli derecede hissedilmektedir. Köylülerimize bu faaliyetle şehir merkezindeki bir birey ile kültürel ve sosyal faaliyet alanındaki yaşadıklarını eşitlemeye çalıştık.

Havutlu Web Sitesi olarak 2008’den bu yana köyümüz için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz.Köyümüzdeki tüm kesimlere(çocuk,genç,yetişkin,yaşlı)ayrı ayrı proje,etkinlik ve faaliyet yapmaya çalışıyoruz.Daha önceden Türkiye’nin farklı yerlerinde yapılan buna benzer etkinliklerden ilham alarak bu projemizi hayata geçirdik. Daha önceki soruların birinde de aktarmıştım,biz proje yapıyorduk.Ama Havutlu Web Sitesi’nde yapmış olduğumuz projelerde amatörce organizasyonlar oluyordu.Genç Bank Ekibi ile görüşüp fikrini hayata geçirebiliriz dediklerinden sonra çok daha profesyonel bir çalışmanın içerisinde yer aldığımı ve aldığımızı anladık.Umarım Genç Bank’ın bize kattığı bu artıyı bundan sonra ki projelerimizde uygularız.

Projeyi yürüten genç sayısı 9 genç yürüttü.Bu projeden yaklaşık 100 birey yararlandı.Bunların içinde yararlanan yaklaşık sayı 30 gençti. 

Yapılan etkinliğimiz sonuç olarak gayet güzel,anlamlı ve olumlu geçti.Yapılan etkinlik ve faaliyetlerin her aşamasında başkasının hakkını gasp etmemiş olmakta çok önemli bir etkendir.Göstermiş olduğumuz filmin telif hakkını almak,emeğe saygı göstermek projemizin uygulanması noktasında önemli bir etkendi.Bir genç olarak aklımda yer alan bu önemli fikri hayata geçirmek için tıpkı benim gibi düşünen gençlere nasıl ulaşabileceğimi öğrendim.”