Bu 1 Rekor: Selçuk Go Turnuvası

Arhavi’de Başkan, Dernekler, Liseler
26 Nisan 2013
Selçuk, Yerel İhtiyaçlar Araştırması
29 Nisan 2013

Bu 1 Rekor: Selçuk Go Turnuvası

Selçuk GezGO’su ve 9*9 Go Turnuvası

 Hikaye bundan dört ay önce başladı Selçuk’lu gençler için. 28 Nisan Pazar günü ise, Selçuk ADD Parkı’nda hikaye biraz daha anlamlı bir hal aldı;  buyrun haberi:

Selçuk Go Oyuncuları ve Goizm (İzmir Go Oyuncuları Derneği) işbirliği ile Selçuk Belediyesi ev sahipliğinde 1. Selçuk Go Turnuvası’sı bir GençBank Projesi olarak hayata geçti.  Aynı zamanda Selçuk 9*9 Go Turnuvası 42 kişinin katılımıyla  “en geniş katılımla gerçekleşen 9*9 Go Tunuvası” rekoruna imza atmış oldu.

İzmir Go Oyuncuları Derneği farklı mekânlarda go oyununun tanıtımını sağlayan GezGo felsefesi ile Selçuk’a bir otobüs dolusu go oyuncusu ile geldi. 9×9 tahtada  3 ayrı kategoride 5 ayrı turdan oluşan Turnuva’nın her turu Dünya’nın Yedi  Harikasının isimlerini aldı. 5. Tur Dünya’nın Yedi  Harikası arasında çok önemli bir yere sahip olan ve Selçuk’ta bulunan Artemis Tapınağı olarak adlandırıldı.

Son turun ardından, 3 ayrı kategoride yarışan (42 kişi)  arasından birinci olanlara ödülleri olan Artemis Heykeli verildi.

Athena (Zeka Tanrıçası) Kategorisinde: Berkan Bilen

Ares (Savaş Tanrısı) Kategorisinde: Hakan İşyapan

Dionysos ( Şarap Tanrısı) Kategorisinde: Buse Urut

Yeni başlayanlar kategorisi olan Dionysos ‘ta’, Selçuk’lu Lise Öğrencisi Buse Urut birinci oldu. Buse, Go Oyunu ile tanışalı henüz 4  ay oldu.

Bundan 6 ay önce Selçuk’ta go eğitiminin başlaması için talepte bulunan ve bunu Selçuk GençBank sayesinde projelendiren Fırat Koçak, Goizm’in düzenlediği go eğitimi sonrasında şunları söylemişti.

Fırat Koçak: “Go öğrenirken heyecanlandım. Özellikle ilk taşı elime aldığım zaman heyecanım daha da arttı. Go’nun çok eski bir tarihi olduğu için insanda merak uyandıran bir oyun olması ve felsefi tarafının da olması beni çok etkiledi. Arkadaşlarımızla ilk oyunlarımızı oynadığımızda hepimiz baya eğlendik. İlk oyunumdan sonra kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşündüm. Bu oyunun sonu olmadığını o zaman fark ettim.”