25 Mayıs: Uluslararası GençBank Günü !!!

AMİGURUMİ: Adıyaman GençBank’ın İlki
22 Nisan 2013
Arhavi’de Başkan, Dernekler, Liseler
26 Nisan 2013

25 Mayıs: Uluslararası GençBank Günü !!!

GençBank Türkiye dışında İngiltere, Almanya, İrlanda, Ermenistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da gibi toplam 27 ülkede farklı kurumlar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Tüm dünyada 200’den fazla GençBank ekibi gençliğe yönelik hibe programı yürütüyorlar ve fark yaratıyorlar. GençBank uluslararası faaliyet konusunda daha detaylı bilgi almak için: http://www.youthbankinternational.org/ 

7 – 14 ocak tarihleri arasında  Almanya, Türkiye, Azerbaycan, İrlanda, Ermenistan, Moldova, Fransa ve Romanya‘dan toplam 25 genç gönüllü ve gençlik çalışanı Almanya’ GençBank’In davetlisi olarak Berlin’de bir araya geldiler. Türkiye’den de Atakum, Kısa Dalga ve Selçuk Ekiplerinden gönüllüler katıldı.  

Bu buluşmanın meyvesi: 25 Mayıs GençBank ortak etkinlik günü !!!

Almanya’daki Uluslararası GençBank Buluşması’na katılan 8 ülke katılımcıları aynı tarihte ve kendi ekipleriyle birlikte seslerini duyurmak için, Uluslararası GençBank Günü yaratmaya ve aynı gün birçok etkinlikle seslerini duyurmaya karar verdiler. GençBank büyük bir aile, içinde farklı kültür, din ve dil olan gençler var,tüm bu harika çeşitliliğin yanında herkesin bir ortak amacı var: GençBank Projesi ile gençlerin kendilerinin ve yaşadıkları toplumun ihtiyaçlarına/sorunlarına çözüm üretmek ve pozitif yöndfe etkilemek. Her GençBanmk ekibinin kendi yerelinde akranlaıyla kararlaştıracağı etkinlikler (konserler, sergi, projeler) ile 25 Mayıs Cumartesi günü gençler enerjilerini yansıtacaklar.

Türkiye’de GençBank Ekipleri’nin 15 Mayıs Programı:

Kisa Dalga Ekbi Alibeyköy Spor Kompleksi’nde – Sokak Sanat Festivali düzenliyor: (saat 14-17 arası)

Çanakkale – Yenice GençBank, Piknik alanında çöpleri topluyor ve bankları boyuyor.

Batman’da, 12:30’da GençBank Ekibi Gençlik Kültür Evi’nde konser düzenliyor.. Daha sonra saat 16:00’da Ataturk Parkı’nda kimsesiz çocuklar için çeşitli şenlikler eşliğinde kermes düzeliyorlar.

Atakum GençBank, – GençHafta etkinliğinde stand açacaklar ve yarışma düzenleyecekler.

Seferhisar Ekibi ise, – yerel gençlik şenliğine katılıyor ve GençBank Projesi’ni tanıtıyorlar.

Arhavi – 25 değil, 26 Mayıs GB ekibi olarak geleneksel Mençura yürüyüşüne katılacaklar.

NELER OLDU ?

Kısa Dalga ve Sokak Festivali
Kısa Dalga GençBank ekibi çalışmalarının ana teması sokak sanatları seçti. Eyüp ilçesinde grafiti ve hip hop müziği yapan çok gençler olduğu için Kısa Dalga GB ekibinin amacı genç insanlara kendi ifade edebilmek için bir alanı yaratmak. Bu yüzden 25 Mayıs kutlamak için Kısa Dalga GençBank ekibi Osmanlı Parkında bulunan Alibeköy Spor Komplesinde bir sokak festivali organize etti.
Festivalde Sultangazi Kız Meslek Lisesinde GençBank desteği ile hazırladığı oyun – Kadın Masalları – ilk defa sokakta sahneledi. 8 kişilik bir tiyatro grubu için biraz heyecanlı ama iyi deneyim oldu. Festival boyunca Boyalı Eller grafiti ekibi atölye çalışmalar yaptı bu sokak sanatı herkese göstermek için. Ama en beklediği an – genç müzisyen ve dansçı performanstı. Müzik yapan gençler arasında Tahribat-i İsya ve Sulukule Sana Atölyesi yer aldı.
Toplam 50-60 genç katıldı. Festivali bittiğinde herkese bir sonraki sormaya başladı.

Yenice GençBank
Yenice GençBank ekibi 25 Mayıs çevreye ve yerel topluma faydalı bir yaparak kutlamaya karar verdi. Yenice’de göl kenarında ve yenileme ihtiyacı olan güzel bir piknik alanı olduğunu herkes biliyordu. GençBank ekibi bu yeri kullanabilmek için, yenilemek ve güzelleştirmek için Yenice Belediyesi’nden boya ve malzemeler ayni destek olarak alıp 20 kişilikten fazla gönüllü ekibiyle 25 Mayıs çalışarak ve eğlenerek geçti.
Farklı Ülkelerden Birkaç kare:

Kısa Dalga GençBank, Sokak Festivali, İstanbul

Alba Lulia YouthBank, Romanya

Atakum GençBank, Samsun

Kotayk YouthBank, Ermenistan

Erivan YouthBank, Ermenistan