Yeni Ekiplerden Yenice

Adıyaman – Kitap Okuma Etkinliği
18 Mart 2013
Arhavi’de Kadınlık Bizde Kalsın !
20 Mart 2013

Yeni Ekiplerden Yenice

M3352B-1000

Yenice GençBank’ın Projelerinden Kısa Kısa / Önce Yenice Hakkında Kısaca 

 Yenice hakkında biraz yazalım istedik. Vikipeki’den hızlıca göz atabileceğimiz; coğrafi konum, ekomomik kaynaklar, tarihçesi ve doğal güzellikleri baki. “Kaz Dağları’nın etekleri”, bizce bu kadarını bile söylemek yeterli. Bunun yanında hayatının tamamı şehirde geçen bir kişi için hemen alışılabilecek ilişki biçimleri yok elbette. Çünkü orası bir kasaba, küçük nüfusunun, tarım/hayvancılık ile geçinen insanlarca oluşturulduğu bir kasaba. Hatta öyle bir kasaba ki, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metraj filmi olan KASABA Filminin çekildiği yer. Nuri Bilge Ceylan, 2008’de Cannes filim festivalinde en iyi yönetmen ödülünü alan kişi. “Kasaba” filmi birçok kişi için ne kadar sıkıcı, uzun diyalogların olduğu, uzun haraketsiz sahnelerle dolu bir film ise, Yenice de öyle gelebilir, yine aynı birçok kişiye. Ancak Kasaba filmi, bir çok insan için de duyguların çok yoğun yaşandığı, doğal olmanın en doğal ve temiz halidir. İşte bazı kişiler için Yenice de böyle bir yer.

(fotoğraf: http://canakkalewebtasarimi.com/bir-sevdadir-canakkale/)

Belli ki , gençlerin Yenice’de gerçekleştirdiği kısa anketin sonuçları da bu iki kutbu yansıtıyor: Gençlerin %72’si Yenice’yi seviyor; ancak %78’i Yenice’de yaşamak istemiyor.

Yenice’de gerçekleşen ilk gençlik çalışması Yenice Belediyesi’nin de desteği ile GençBank Projesi, bu projenin Yenice İlçesi’nde önemli bir yeri olduğunu ve olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de aşağıda gençlerin hayata geçirdiği veya geçirmeye başladığı her proje girişimi daha bir anlamlı geliyor.

Geçtiğimiz ay içeridinde, Yenice Gençbank Ekibi, öncelikle ne yapmaya çalıştığını akranlarına duyurmaya çalıştı ve aynı zamanda akranlarının ihtiyaçlarını, beklentilerini tespit etmeye. Ardından da, başvuruları almaya ve değerlendirmeye başladı. İşte yavaş yavaş başlayan projelerden:

Sinema Etkinliği: Yöre köylerinden maddi durumu yerinde olmayan ve daha önce sinemaya gitmemiş çocukların Yenice’de sinemaya götürülmesi üzerine kurulu proje bugüne kadar 6-11 yaş arası 134 çocuğu sinema ile tanıştırdı. Proje ekibinde 11 genç görev aldı.

El sanatları Projesi: Yenice Yüksekokulunda El Sanatları bölümünde okuyan 4 genç, Yenice’de lisede okuyan gençlere çini, minyatür… gibi el sanatlarını öğretti. Bu güne kadar 4 kez toplandılar. Her toplantıya 8 genç katıldı.

Tiyatro projesi: Tiyatro yapmak isteyen gençler 4 haftadır haftada 2 gün 2’şer saatten tiyatro çalışması yapıyor. Çalışmalara 11 genç katılıyor.