Projenin 2013 Uygulama Yerelleri

Almanya – Berlin Macerası
15 Ocak 2013
HEYCanlı Kumbara Açılıdı
20 Ocak 2013

Projenin 2013 Uygulama Yerelleri

GençBank Projesi Koordinasyon Ekibi olarak  2013 yılı uygulama yerleri için birçok gençlik grubu, belediye ve valilikle görüşmeleri tamamladık. Bu görüşmelerde özellikle nüfus yoğunluğu görece düşük ilçelere öncelik verdik. Bunun birkaç nedeni var: Birincisi, büyük şehirlerde gençlerin ulaşabildiği kişisel gelişim kaynaklarının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. İlçelerde ise, gençler için olanaklar daha kısıtlı, gençlik çalışması modeli olarak kurgulanan GençBank Projesi, küçük yerlerde daha önemli bir araç olarak değerlendirilebilir. Amacımız biraz bunu hem belediyelere hem de yerel sivil toplum kuruluşlarına bunu gösterebilmek. İkinci olarak ilçe belediyeleri veya yerel yönetimlerin gençlerle birebir çalışmaya daha yatkın olduğunu düşünüyoruz. Bunun bir göstergesi de genlerin projelerini belediyelerin ve o yerelde yaşayan halkın sahiplenmeri. Bunu iki anlamda da söylüyoruz, hem kaynak sağlamak hem de gençlerin yanında yer almak.

Sonuç olarak 2013 yılında 8 farklı yerelde Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın birebir desteği ile GençBank Ekipleri çalışmlarını sürdürecek. Proje ekiplerinden beş tanesi hali hazırda projenin uygulandığı yerler (Eyüp – Kısa Dalga, Atakum, Selçuk, Arhavi, Batman) 2013 yılında, yeni çalışacağımız yerler ise Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi, Çanakkale Yenice Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi olarak belirlendi.

Projenin yeni yerellerinde gençlerle gençlik çalışmalarını, kendi yerellerindeki gençlerin ihtiyaçlarını, TOG’u ve GençBank Projesini anlattığımız oryantasyonlar ise geçtiğimiz ay tamamlandı.  Şimdi  20 – 24 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan proje başlangıç eğitimi hazırlıkları ise tüm hızıyla devam ediyor.