Almanya – Berlin Macerası

Arhavi Roman Havası
4 Ocak 2013
Projenin 2013 Uygulama Yerelleri
18 Ocak 2013

Almanya – Berlin Macerası

Uluslarası GençBank Buluşması, Almanya – Berlin

7 – 24 ocak tarihleri arasında  Almanya, Azerbaycan, İrlanda , Ermenistan, Moldova, Fransa ve Romanya‘dan toplam 25 genç 10 gençlik çalışanı Almanya Youthbank ev sahipliğinde bir araya geldiler. İlk defa YouthBank Projesi kapsamında bu satıda farklı ülkeden ekipler bir araya geldiler. Türkiye’se 3 genç, Selçuk’tan Mehmet Alpçetin, Kısa Dalga’dan Merve Tekeoğlu ve Atakum’dan Zeynep Ozan’la birlikte Agata Fortuna bu bululmadaydılar.

Programın belirli bir kısmı bildiğimiz gibi: her ülke kendi çalışmalarını anlattı, hangi tür projeleri desteklediklerini ve hangi yöntemleri kullandıkları konusunda paylaşımlarda bulundu. Şimdi bu tür buluşmaların çok bilenen artılarını uzunca anlatmayağız ancak şu gerçek her seferinde altının çizilmesini hak ediyor: gençler ilk defa başka bir ülkede, hiç tanımadıkları ama benzer şeyleri yapan gönüllülerle bir araya geliyorlar. Sadece bu karşılaşma / paylaşma anları bile büyük bir etki, buna hiç şüphe yok.

Diğer yandan hem gençlik çalışanları hem de gençler için başka bir büyük ilgi: Projeyi yürütme metodları benzer, ancak pratikte çok farklı dinamikler var ve elbette farklı çıktılar. Örneğin, Moldova ve Romanya çok yaratıcı bir kaynak yaratma politikası yürütüyor; kaynak yaratmak için kendi buldukları her 1 Euero için, projeyi koordine eden kuruluş da 1 Euro veriyor. Böylelikle GençBank Ekipleri kaynak yaratmak için daha istekli ve hırslı oluyor. Bu sayade de bir yandan gençlerin kendi faaliyetleri için kaynak yaratması hem de toplulukta yaşayan inlarsın gençlerin projelerini desteklemeleri söz konusu oluyor.

Programın diğer başlıkları ise, elbette bir arada gerçekleştirilebilecek ortak projeleri konuşmaktı. Ortaklaşa gerçekleştirilebilecek birçok proje var elbette, ancak en ön planda olanı; her ülkeden proje gönüllülerinin ortak bir günü Uluslarası GençBank için belirlemeleriydi. Şimdi 25 Mayıs olarak belirlenen günde, projenin uygulandığı tüm ülkelerdeki gönüllüler ortak bir çalışma gerçekleştirecekler. 25 Mayıs’a yaklaştığımızda paylaşımlara devam edeceğiz elbette.