Radyo İD’de Koray Candemir Röportajı

Atakum’da Eğitim
11 Kasım 2012
Batman GençBank: Takı Kursu Projesi
16 Kasım 2012

Radyo İD’de Koray Candemir Röportajı

Atakum GençBank’ın desteklediği projelerden bir olan Radyo İğne Deliği, yayın hayatına başlayalı çok olmadı, henüz 1.5 aylık. Kurulma amacı, her detayında ve sürecinde gençlerin yer alacağı bir “gençlik radyosu” hataya geçirmekti.

11 Kasım’da Radyo İD’nin konuğu Koray Candemir’di. Samsun’a konser için giden Koray’la, İğne Deliği Gençlik Merkezi, GençBank Ekibi ve Radyo İD buluştu. Hem gençlik, hem GençBank, hem de “gençlik radyosu” fikri üzerine genç gence sohbet gerçekleştirildi. Koray, uzun zamandır Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA ve Genç Akran Ağı-Y-PEER’in ortaklaşa düzenlediği  “Bir Gençlik Hikayesi HIV/AIDS Sohbetleri” kampanyasına destek verdiğini ve Toplum Gönüllüleri’ni takip ettiğini anlattı. GençBank Ekibi de ona projelerinden bahsetti, Koray Radyo fikri için “Harika bir proje. Hayata geçirildiği için inanın çok memnun kaldım.Şu an şaşkınlığıma verin ama dinlemek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Gençlerin ortalama 8 saatini sosyal ortamlarda, twitter ve facebook’ta takılarak geçirdiğini bildiğini ve bu hayata geçirilen radyo projesi ile gençlere ne kadar güvenen, güvenmek isteyen, gençler için – gençlerle olan bir sivil toplum kuruluşunun ve gençlerin projelerinin ses getirerek devam ettiğini dile getirdi. Koray Candemir’e bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

Radyo İğne Deliğini online dinlemek için: http://188.40.84.27:9866/listen.pls

Bir Gençlik Hikayesi HIV/AIDS Sohbetleri’nden

Daha önce Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile birçok üniversitede söyleşilere katılan Koray Candemir, “Ben, gençlerin cinsel sağlığı ve üreme sağlığı hakkında konuşuyorum. Çünkü, genç insanların fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik halinde olmalarında cinsel sağlık, üreme sağlığının da önemli yeri vardır. Bugün Türkiye’de 10-24 yaşlarındaki genç nüfus toplam nüfusun yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır. Ülkemizde gençlerin üreme sağlığı bilgilerine ve hizmetlerine erişim alanında karşılanmayan ihtiyaçları yüksektir. Benim ülkemde 15-24 yaş arası her 10 gençten yalnızca 1’i HIV/AIDS’i duyan her 3 gençten 2’si HIV/AIDS ile yaşayan bir kişi ile aynı odada bulunmaktan rahatsız olacaklarını belirtmişlerdir. 10 gençten 6’sı üreme organlarının adını bile bilmemektedir. Okul eğitim programlarında cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile konuların kapsamlı bilgilerin yokluğu bu alanda evrensel hakların yok sayılması gençlerin doğru bilgiye ulaşımında büyük engeldir. Ben gençlerin cinsel sağlığı ve üreme sağlığı hakkında konuşuyorum. Çünkü gençlerin kendi bedenlerini tanımaya, sağlıklarına yönelik bilgiye ve sağlık hizmetine ulaşma hakkı vardır” demişti ve hem gençlere hem de gençleri doğrudan ilgilendiren bu konukara dair hassasiyetini dile getirmişti. (Kaynak: Porsuk Ekspres)