Bölgesel GençBank Buluşması: Gürcistan, Türkiye ve Ermenistan

Radyo İğne Deliği Yayında
29 Eylül 2012
Kavacık’ta “Geleceği Aydınlatma Enstitüsü”
10 Ekim 2012

Bölgesel GençBank Buluşması: Gürcistan, Türkiye ve Ermenistan

Gürcistan ve Türkiye’den GençBank Gönüllüleri Ermenistan’da bir araya geldiler.

GençBank Türkiye’nin de ortaklarından olduğu “Bölgesel GençBank Projesi” nin ilk buluşması Ekim Ayı’nın başında, Gürcistan ve Türkiye’den gençlerin Ermenista’a yaptıkları ziyaretle gerçekleşti.

Projenin amacı: Güney Kafkas Ülkeleri arasında gençlik değişimleri aracılığıyla, kültürel paylaşımlar ve gençlerin birbirlerinden öğrenme alanları yaratmalarını sağlamak. Projenin uzun ismi de bu fikir etrafında şekillendi: “Güney Kafkaslar ve Türkiye’de Basrış İçin Genç Elçilerin Oluşturulması

Bölgesel GençBank Projesi’nin faaliyetleri beş ülke arasında gerçekleşecek, bunlar; Türkiye, Gürcistan, Azebaycan, Ermenistan ve Abhazya. Bu ülkelerde faaliyet gösteren proje gönüllüleri karşılıklı gençlik değişimleri, buluşmaları gerçekleştirecekler ve Şubat Ayı’nda Türkiye’de tüm ülkelerden gençlerin katılacağı bir konferans düzenlenecek.

3 – 8 Ekim’de Ermenistan’da

4 gün süren ilk ziyarete, Türkiye’deki altı GençBank’tan birer kişi katıldı. Dilijan, Ararat ve Yeghenadzor ‘da proje ekipleri ziyaret edildi. Birlikte Dilijan GençBank’ın desteklediği “Batik Boyama Projesi’ne katıldılar. Ararat’ta yine Gençbank tarafından fonlanan müzisyenlerin müzik dinletisine şahit oldular.

Gürcistan, Türkiye ve Ermenistan’dan proje gönüllüleri 4 günlük ziyaretlerinde birlikte deneyimlerini paylaştılar ve en önemlisi kültürlerini ve yaşantılarına dair ortak yönlerini keşfettiler. Şimdi Şubat Ayı’ndaTürkiye’de bir araya gelmeyi bekliyorlar.