Türkiye – Ermenistan GençBank Gönüllüleri Buluşması

Yerel Eğitimler: Selçuk Proje Eğitimi
31 Temmuz 2012
Radyo İğne Deliği Yayında
29 Eylül 2012

Türkiye – Ermenistan GençBank Gönüllüleri Buluşması

Türkiye – Ermenistan GençBank Gönüllüleri Çalışma Ziyareti 

Ermenistan ve Türkiye’den gençler “GençBank Projesi” kapsamında, Samsun ve İstanbul’da bir araya geliyorlar.

Eurasia Partnership Foundation ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile “Ermenistan – Türkiye İlişkilerinin Yakınlaşması Projesi” (SATR) bünyesinde iki ülkenin proje gönüllüleri, birincisi Ermenistan’da Nisan Ayı’nda gerçekleşen çalışma ziyaretlerinin ikincisini Türkiye’de gerçekleştiriyorlar. Ermenistan’dan gelen 12 kişilik proje ekibi, 22 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında önce  Atakum Belediyesi’nin ev sahipliğinde Atakum GençBank ekibi ardından da İstanbul’da Eyüp ve Kavacık GençBank Ekipleri’yle çalışma ziyareti düzenliyorlar.

Samsun Atakum’da birlikte bir parka çiçeklerle “barış işareti” yaparak parkın adını “barış parkı” olarak değiştirecekler. Aynı zamanda kültürel gece ve farklı etkinlikler düzenleniyor. İstanbul’da ise 31 Ağustos Cuma günü Sulukule Gönüllüleri Derneği’ni ziyaret edip, çocuklarla müzik atölyesine katılacaklar.  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de Toplum Gönüllüleri’nin düzenlediği Adalar Dönemsel Yaz Projesi’ne ziyaret edecekler hep birlikte barış mesajı verecekler.

Gençler politik zemin ne olursa olsun birbirini tanımanın, paylaşmanın önemini vurguluyor ve birbirlerini yakından tanıdıkça hem farklılıklarının hem de benzerliklerinin onlar için ne anlama geldiğini daha iyi tanımlayabiliyorlar. Önümüzdeki aylarda GençBank Projesi kapsamında Azerbaycan, Aphazya, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye arasında “gençlerin elçiliğinde toplumsal barış”ın konuşulacağı kapsamlı bir program da gerçekleşecek.

Gerçekleşen çalışma ziyareti ve GençBank Projesi faaliyetlerini https://www.facebook.com/GencBankTOG ve https://twitter.com/GencBank adreslerinden takip edebilirsiniz.