• Yerel Kurumlar İçin Rehber kitap yayınlandı, menüden Uygulama Rehberi'ni tıklatın

  • GençBank'ın animasyonları ve video belgeseli yayınlandı.. videolar bölümünde

  • 11 GençBank Ekibi 2014 yılında 73 gençlik fikrine hibe vererek hayata geçmesini sağladı.

  • Atakum, Adıyaman, Batman, Eyüp, Aziziye, Seferihisar, Kilis, İzmit, Emirdağ ve Antakya GençBank Ekipleri 2015 faaliyetlerini sürdürüyorlar

  • Yerel projeler için çağrılar açıldı, başvular devam ediyor.

Program Hakkında


 

"GençBank” gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla uygulanan bir gençlik çalışması modelinin adıdır. Bu çerçevede bir gençlik grubu, gönüllü olarak bir mahalle/ilçe veya şehirdeki gençlerin ihtiyaçlarına yönelik bir hibe programı tasarlıyor. Hibe programıyla ilgili duyurular yapıldıktan sonra basit bir başvuru süreci üzerinden gençlerin oluşturduğu grupların proje fikirleri finansal, içerik ve uygulama açılarından desteklenmeye başlıyor. Böylece hem gençlerin ilgili yereldeki toplumsal katılımlarını arttırmaya yönelik bir destek sağlanmış oluyor, hem de bu çalışmalarla yaşadıkları topluma olumlu katkılar yapmaları için bir imkan yaratılıyor.
 GençBank Türkiye dışında halen İngiltere, Almanya, İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Ermenistan, Hindistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da farklı kurumlar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Farklı ülkelerdeki uygulamarı ile ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.youthbankinternational.org internet sitesini ziyaret edebilirbilirsiniz. 

Türkiye’de ise, 2011 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı yürütücülüğünde GençBank Projesi’nin pilot dönemi Samsun ve İstanbul’daki iki gençlik merkezinde başladı.

2012 yılında 6 GençBank ekibi kuruldu ve toplamda 49 projeye hibe vererek hayata geçirilmesini sağladı. 2013 yılında ise GençBank ekiplerinin sayısı 8’e yükseldi ve 71 gençlik projesine hibe verildi. 

GençBank programında, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gençlik merkezleri ile ortak çalışılıyor. 2014’de faaliyet gösterilen yerler ve yerel paydaşların bilgisi şöyle:

 

Adıyaman GençBank (Adıyaman Gençlik Kültür Evi)

Arhavi GençBank (Artvin / Arhavi Belediyesi)

Batman GençBank  (Batman Gençlik Kültür Evi), 

Atakum GençBank (Samsun / Atakum Belediyesi, İğne Deliği Gençlik Merkerzi)

Selçuk GençBank (İzmir / Selçuk Belediyesi)

Seferihisar GençBank (İzmir / Seferihisar Belediyesi) 

Kısa Dalga GençBank (İstanbul / Gençlik Çalışmaları Birimi, Kısa Dalga Gençlik Merkezi)

Kilis GençBank (Kilis Gençlik ve Kültür Evi)

Zonguldak GençBank (Genç Erişim Derneği)

Emirdağ GençBank (Afyon / Emirdağ Kaymakanlığı)

Adana GençBank (Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği)

 

Programın uluslararası ayağında ise 2012 yılında beri, TOG, Uluslararası GençBank Ağı’nın yürütücü ortağı olarak ülkeler arası işbirliğinin artması ise ilgili çalışmalar devam ediyor.

   

Etiketler

Hakkında GençBank Programı

Twitter'da GençBank